معرفی نرم افزار مجازی سازی Citrix XenApp

نرم افزار Citrix XenApp

در این مقاله می خواهیم به معرفی نرم افزار فوق العاده قدرتمند Citrix XenApp بپردازیم. نرم افزار Citrix XenApp یک نرم افزار مجازی سازی نرم افزار بوده که توسط کمپانی  Citrix Systems تولید شده است. این نرم افزار به کاربران اجازه می دهد از طریق دستگاه های شخصی و با واسطه یک سرور مشترک یا فضای ابری از راه دور به برنامه های نصب شده بر روی سرور دسترسی پیدا کنند.

Ctirix XenApp  برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، اما نسخه هایی نیز پیش از این محصول وجود داشتند که با نامهای WinFrame، MetaFrame  و Presentation Server نامگذاری می شدند.

نمای کلی سیتریکس XenApp

XenApp  یک نرم افزار مجازی سازی نرم افزار است که اجازه می دهد برنامه های نصب شده بر روی سرور مرکزی میزبان بر روی تمامی دستگاه های دیگر بدون نیاز به نصب آنها ارائه گردد. این محصول گل سرسبد کمپانی  Citrix است که قبلا تحت نام های WinFrame، MetaFrame  و Presentation Server شناخته می شده است.

این نرم افزار از یک معماری اختصاصی مختص محصولات مجازی سازی Citrix با نام مدیریت معماری FlexCast  یا (FMA)، استفاده می کند. XenApp برنامه های نصب شده را به صورت کاملاً مجزا و اختصاصی برای هر دسکتاپ و هر دستگاه ارائه می دهد. همچنین می توان با استفاده از XenDesktop یک راه حل کامل مجازی سازی را پیاده سازی نمود.

با استفاده از XenApp، برنامه های ویندوز را می توان در دستگاه هایی که معمولا نمیتوانند آنها را اجرا کنند، از جمله رایانه های مکینتاش (macbook)، انواع دستگاه های تلفن همراه ، لینوکس و Google Chromebooks اجرا نمود. علاوه بر آن، می توان برنامه های ناسازگار را نیز بر روی ویندوز اجرا نمود.

دسترسی به XenApp  در تمام دستگاه ها فقط با نصب یک نرم افزار بسیار ساده با نام Citric Receiver  مقدور است. این نرم افزار را می توانید از طریق سایت citrixcenter.ir و از منوی “دانلود سیتریکس” و سپس گزینه “دانلود citrix receiver ” ورژن متناسب با دستگاه خود دریافت نمایید.

تاریخچه سیتریکس

WinFrame یک سیستم عامل چند کاربره مبتنی بر Windows NT 3.51 بود که در سال ۱۹۹۵ منتشر شده بود و به عنوان یکی از نسخه های اولیه XenApp از آن یاد می شود.در حقیقت، WinFrame یکی از اولین محصولات توزیع شده توسط کمپانی Citrix بود. در این مرحله از توسعه محصول، سیستم ارائه شده بر مبنای سیستم عامل ویندوز NT 3.51 مایکروسافت بود. در این زمان Citrix دست به توسعه هسته ای زد که موتور آن یک موتور MultiWin بود. این تکنولوژی به چندین کاربر برای ورود و اجرای برنامه ها در یک سرور WinFrame Citrix اجازه می داد. بعدها مجوز تکنولوژی MultiWin توسط کمپانی سیتریکس به مایکروسافت فروخته شد که این تکنولوژی اساس سرویس های ترمینال مایکروسافت را تشکیل می داد.

در سال ۱۹۹۸ MetaFrame جایگزین WinFrame شد. این محصول چندین بار تغییر نام داد: MetaFrame XP در سال ۲۰۰۲، MetaFrame XP Presentation Server در سال ۲۰۰۳ و سپس در سال ۲۰۰۵ به عنوان Server Presentation معرفی شد. تمامی این محصولات بر روی دسترسی از راه دور برنامه های کاربردی و محاسبات مبتنی بر سرور متمرکز بود.

در سال ۲۰۰۸ و در نهایت محصول به XenApp تغییر نام یافت. نام Xen از نام شرکت XenSource گرفته شده بود.

بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲، Citrix دو به روز رسانی برای XenApp منتشر کرد. XenApp 6 در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد و شامل کنسول مدیریت مرکزی جدید به نام AppCenter  می گردید. در سال ۲۰۱۲، XenApp 6.5 منتشر شد که شامل یک ویژگی جدید به نام Instant App Access بود که هدف آن کاهش زمان اجرای برنامه بود.

در سال ۲۰۱۳، نسخه ۷٫۰ منتشر شد. این به روز رسانی XenDesktop و XenApp را به یک برنامه یکپارچه تحت مدیریت معماری Flex (FMA) متصل کرد. قبل از این، تمام نسخه های XenApp از معماری مدیریت مستقل شرکت با نام (IMA) استفاده می کردند. در سال ۲۰۱۴، نسخه ۷٫۵ XenApp به صورت جداگانه منتشر شد، اما همچنین تحت پروتکل FMA قرار دارد.

XenApp  ، سیتریکس ، citrix ، مجازی سازی ، سیتریکس چیست،مجازی سازی،مجازی سازی با سیتریکس،سیتریکس XenApp

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *